• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email Drukuj PDF

Zaspakajanie potrzeb dziecka

Dla każdego rodzica prawidłowy rozwój dziecka i zaspakajanie jego potrzeb jest sprawą pierwszorzędną. Myśląc o potrzebach, rodzice często mają na myśli rzeczy konkretne i namacalne. Czasem jest trudno jest odróżnić prawdziwą potrzebę malucha od zachcianki. Czego tak naprawdę potrzebuje dziecko?

Przytul mnie mamo!

Konieczność bliskiego kontaktu a także związana z nią potrzeba bezpieczeństwa i akceptacji to jedna z najważniejszych potrzeb. Kontakt emocjonalny przybiera wraz z rozwojem młodego człowieka charakter dwustronny. Dziecko uczy się zwracania uwagi na innych, okazywania troski najbliższym. Z kolei dobre relacje pomiędzy dzieckiem i jego najbliższymi składają się na poczucie bezpieczeństwa. Każdy niezależnie od wieku, potrzebuje czuć się akceptowanym i być pozytywnie oceniany. Szczególnie dotyczy to dzieci, które niektóre czynności wykonują mniej sprawnie. Jeśli dorosły daje wówczas dziecku do zrozumienia, że jest niezdarne i krytykuje samodzielne poczynania malucha, łatwo może wywołać u dziecka że jest kimś gorszym od innych. Maluch nie potrafi przeciwstawić się ocenie dorosłych i ich sady przyjmuje jako prawdę o sobie.

Poznawanie otoczenia!

W miarę jak dziecko rośnie, rosną tez jego potrzeby. Chcą poznawać swoje otoczenie, chcą zobaczyć dotknąć, sprawdzić. Dorośli mogą pobudzić tą aktywność, zachęcając dziecko do zabawy i dostarczając mu odpowiednich do wieku zabawek. Pomysłowość dzieci nie ma granic i trzeba mieć oczy dokoła głowy, by uchronić dziecko przed nieszczęściem. Rodzice jednak nie powinni tłumić ani ograniczać potrzeb aktywności- wymagając by dziecko zawsze było grzeczne. W takich warunkach dziecko albo podporządkuje się rodzicom albo zacznie się buntować przeciwko ograniczeniom.

Potrzeba samodzielności!

Potrzeba samodzielności i niezależności nasila się wraz z dorastaniem dziecka, kiedy to chce spędzać więcej czasu z rówieśnikami czy decydować o sposobie ubierania. Wychowując dziecko pamiętajmy, że zasadniczym zadaniem jest przygotowanie pociechy do samodzielnego życia w przyszłości.