Dzień dobry!

Przesyłam ćwiczenia oddechowe dla dzieci na cały tydzień (codziennie wykonajcie jedno), które można wykorzystać zarówno do usprawniania aparatu mowy Waszego dziecka, jak i do wspaniałej zabawy.

 

Ćwiczenia oddechowe

1. Strzelamy gole

Potrzebne do tego ćwiczenia będą: kartka A4, nożyczki, kredki, mała kuleczka/piłka lub kuleczka zagnieciona z bibuły lub papieru.

Składamy kartkę na pół. Rysujemy na kartce bramkę. Wycinamy otwór.

Zadaniem dziecka jest strzelić gola do bramki. Nabieramy powietrza nosem wypuszczamy buzią dmuchając na przygotowaną kuleczkę.

 

2. Tor przeszkód

Do tego ćwiczenia można wykorzystać klocki lego lub inne klocki np. drewniane. Malutka piłeczka/ mała kulka z papieru. Ustawiamy z klocków niewielki tor przeszkód/tunel. Zadaniem dziecka jest przedmuchać piłeczkę ze startu na metę. Proszę pamiętać, aby dziecko nabierało powietrza nosem, a wypuszczać buzią dmuchając na piłeczkę.

 

3. Kolorowe talerzyki

Do tego ćwiczenia będą potrzebne: 3 kolorowe talerzyki, 3 ulubione maskotki, słomka, powycinane przekąski dla maskotek.

Ustawiamy przed każdym pluszakiem talerzyk. Zadaniem dziecka jest zasysać powietrze przez słomkę, żeby do jej dolnej krawędzi przywarła wycięta przekąska. Następnie dziecko wybiera talerzy, na który położy przekąskę (przestając zasysać powietrze tak, aby papierek odpadł od słomki).

Jeśli to ćwiczenie sprawia dziecku trudność poprośmy, aby dziecko spróbowało przenieść papierek na Państwa dłoń. Do opanowania tej czynności przez dziecko można podsuwać dłoń we właściwe miejsce.

 

4. Ćwiczenia oddechowe

Potrzebny do tego ćwiczenia będzie sznurek i paski bibuły. Przywiązujemy paski bibuły do sznurka. Następnie sznurek przywiązujemy np. pomiędzy dwa krzesła. Dziecko nabiera powietrze nosem i :

- szybko i mocno dmucha na bibułę;

-dmucha na bibułę 3 razy;

- jak najdłużej dmucha na bibułę

- dmucha 6 razy- 3 słabo i długo, 3 mocno i krótko.

 

5. Kolorowe obrazy

A może dziś pomalujemy farbami nie brudząc przy tym ani rąk ani pędzla? Potrzebna będzie do tego słomka i nasz oddech. Przy użyciu słomki (szerokiej lub wąskiej) rozdmuchujemy kolorowe farby na papierze. Proponuję, by farba była dość rzadka. Ułatwi to dziecku rozdmuchanie jej. Jeśli zadanie będzie zbyt łatwe, można próbować z większą gęstością. Proszę pamiętać, aby dziecko nabierało powietrze nosem. Jestem bardzo ciekawa jakie obrazy uda się Wam stworzyć.

 

Można wykorzystać również te ze strony internetowej:https://www.youtube.com/watch?v=zA85oayoC2Q